W sprawie złożenia dymisji postąpię zgodnie z konstytucją
Gawkowski, który po raz trzeci został wybrany na posła w okręgu bydgoskim, w środę podczas konferencji prasowej przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, zaapelował do Bogdanowicza o złożenie dymisji.
"Panie wojewodo niech pan zrobi pierwszy krok, niech pan pokaże rządowi jako przedstawiciel władzy rządowej w terenie, że czas na dymisję, że odchodzicie. (..) Ja nie wierzę, bo znam pana (wojewodę) Bogdanowicza, że będzie niszczył dokumenty. Nie chce mi się wierzyć, że będzie urzędnikiem, który będzie przyspawany do swego urzędu. Nie wierzę, bo wiele dobrego dla regionu próbował zrobić, ale niech dzisiaj pokaże czyste ręce i powie dziękuję, odchodzę, jako pierwszy wojewoda w kraju pokaże panu premierowi Morawieckiemu, że ta władza przecież się nie utrzyma" - mówił wówczas Gawkowski.
Wojewoda Bogdanowicz na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że akurat ten element bardzo szczegółowo i dokładnie reguluje konstytucja RP - art. 162, który bardzo precyzyjnie mówi w jaki sposób postępuje się przy zmianach na takich funkcjach, jak wojewodowie.
"Po pierwsze w najbliższych dniach, na pierwszym posiedzeniu Sejmu pan premier Mateusz Morawiecki poda się do dymisji, taki jest jego obowiązek i wymóg ustawowy. Ta dymisja musi być przyjęta przez pana prezydenta RP, następnie dopiero wszyscy ministrowie oraz wojewodowie i wicewojewodowie są zobowiązani do tego, aby złożyć dymisje. Te dymisje oczywiście po jakimś czasie zostaną przyjęte przez nowego już premiera rządu, kimkolwiek on będzie, a ja, każdy z wojewodów i ministrów będziemy pełnić funkcje do czasu powołania następcy. To jest tak uregulowane, aby była zachowana ciągłość władzy i funkcji" - mówił Bogdanowicz.
"Rozumiem polityczną inspirację działań posła Gawkowskiego, którego serdecznie pozdrawiam, ale tu art. 162 konstytucji musi być zachowany. Tak było zawsze i tak będzie w tym przypadku" - dodała wojewoda.
Mikołaj Bogdanowicz jest wojewodą kujawsko-pomorskim od 8 grudnia 2015 r.
Art. 162 konstytucji przewiduje, że "prezes Rady Ministrów składa dymisję Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu, a "prezydent Rzeczypospolitej, przyjmując dymisję Rady Ministrów, powierza jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów".
Przepis art. 162 konstytucji nie wymienia wprost funkcji wojewody, ale jej art. 152 stanowi, że przedstawicielem Rady Ministrów w województwie jest wojewoda. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ godl/