13 czerwiec 2023

Jedlina-Zdrój

zdjęcie: Jedlina-Zdrój / SchiDD/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
SchiDD/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
To miejsce, które połączy Cię z pięknem natury i aktywnym wypoczynkiem. Górzyste okolice miasta oferują zapierające dech w piersiach widoki i możliwość odkrywania malowniczych tras biegowych i rowerowych. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz tutaj odpowiednie trasy, które pozwolą Ci cieszyć się wspaniałymi krajobrazami i świeżym powietrzem.
REKLAMA

Tego szukamy w Jedlinie-Zdroju

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Jedlina Zdrój, dziennik Jedlina Zdrój, Jedlina Zdrój sanatoria, mieszkanie Jedlina Zdrój.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Jedlinie-Zdroju, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Jedlina-Zdrój jest małym miastem o populacji pięciu tysięcy mieszkańców, położonym niedaleko Wałbrzycha. Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym regionie pochodzą z XIII wieku. Około 300 lat temu miasto otrzymało status uzdrowiska ze względu na swoje mineralne źródła wody, które uznano za lecznicze. Ten status przetrwał do dziś i odegrał kluczową rolę w rozwoju i rozszerzaniu miasta. Jedlina-Zdrój jest otoczona wzgórzami, co sprawia, że silne wiatry nie są tam tak odczuwalne. Obfitość zieleni nadaje miastu unikalny mikroklimat. Wystarczy wybrać się na spacer, jogging lub przejażdżkę rowerem i wspiąć się na jedno z pobliskich wzniesień, aby cieszyć się odświeżającym, czystym powietrzem, którego brakuje w zatłoczonych i zanieczyszczonych obszarach miejskich.

Aktywność stanowi charakterystyczny element Jedliny-Zdroju. Przeszły już czasy, gdy kuracjusze przyjeżdżali do uzdrowiska, by leniuchować na leżaku i oddychać świeżym powietrzem. Obecnie coraz więcej osób preferuje relaks w ruchu. Dlatego w mieście powstało wiele atrakcji, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.

W centrum miasta znajduje się kompleks Active Jedlina, który obejmuje siłownie plenerowe, place zabaw dla dzieci oraz obiekty sportowe, umożliwiające uprawianie różnorodnych dyscyplin. Istnieje również bulodrom, co jest naturalne ze względu na długą tradycję uzdrowiskową miasta, gdzie gra w bule była i jest jedną z popularnych aktywności. Organizowane są tu również ogólnopolskie turnieje w pétanque.

W Jedlinie-Zdroju znajduje się park linowy, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą przeżywać emocje, przemierzając trasę pomiędzy drzewami. Dla miłośników rowerowych wycieczek dostępne są liczne trasy rowerowe, które umożliwiają zwiedzanie miasta na jednośladzie. Natomiast spacerowicze mogą cieszyć się urokliwym Placem Zdrojowym, z jego pijalnią wód, efektowną fontanną oraz ławeczką, na której znajduje się rzeźba Charlotty, żony barona Hansa Christophera von Seherr-Thoss, dawnych właścicieli pałacu Jedlinka, od którego miasto do końca II wojny światowej nosiło nazwę Bad Charlottenbrunn.

Jedną z głównych atrakcji jest również całoroczny tor saneczkowy o długości 600 metrów, z kilkunastoma zakrętami. Saneczki nabierają prędkości od samego początku, ale tempo jazdy zależy od osoby na sankach. Ta atrakcja jest niezwykle wciągająca. Podczas pierwszego zjazdu poznaje się trasę i sprzęt, a kolejne przejazdy umożliwiają znalezienie optymalnej trasy, pozwalając osiągnąć coraz większą prędkość i poczuć wiatr we włosach. Tor ten zapewnia emocje dla całej rodziny.

Górzyste okolice stanowią nieodparty magnes dla Jedliny-Zdroju. Panorama miasta obejmuje osiem szczytów Gór Wałbrzyskich, z najwyższym z nich - Borową. Ten szczyt osiąga wysokość 853 m n.p.m. i jest wyposażony w Wieżę Widokową. Z tej ponad 15-metrowej konstrukcji wykonanej z betonu i stali można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych z Borowej można dostrzec najwyższy budynek Wrocławia - Sky Tower, oddalony o 75 kilometrów.

Do Wieży Widokowej prowadzą cztery trasy, które rozpoczynają się przy Hotelu Jedlinka, na Placu Zwycięstwa, w kompleksie Active Jedlina oraz na przełęczy Koziej (przy pensjonacie Zacisze Trzech Gór). Trasy te obejmują zarówno łatwe ścieżki, odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi, jak i średnio trudne odcinki, a także trudny szlak dla bardziej doświadczonych turystów górskich. Bez względu na poziom trudności, czas wejścia na szczyt nie przekracza 40 minut.

Piękne widoki można również podziwiać z platformy widokowej na szczycie góry Jałowiec, położonej na wysokości 751 m n.p.m., oraz z okolicy kamieniołomów w rejonie góry Barbarka.

Podobnie jak w przypadku Borowej, na szczyt Jałowca prowadzi cztery ścieżki. Początkowe punkty są identyczne jak przy najwyższym wzniesieniu Gór Wałbrzyskich. Różnią się jednak długością tras, które można pokonać w czasie od jednej do prawie dwóch godzin.

Warto zaznaczyć, że opisane trasy biegowe i rowerowe to tylko część dostępnych w okolicy Jedliny-Zdroju. Istnieje wiele innych szlaków, które prowadzą przez malowniczą przyrodę na dziesiątki kilometrów wokół miasta.

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
Informacje
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jedlina-Zdrój
21.9°C
wschód słońca: 04:58
zachód słońca: 20:44
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jedlinie-Zdroju