reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
18 grudzień 2024

33. ognisko wścieklizny; kolejny przypadek choroby u krowy

zdjęcie: 33. ognisko wścieklizny; kolejny przypadek choroby u krowy / v51953102
v51953102
33. ognisko wścieklizny stwierdzono w Lubelskiem. Chorobę wykryto u krowy w powiecie tomaszowskim i to drugi taki przypadek w regionie. Weterynarze przypominają, że bydło można szczepić przeciwko wściekliźnie. Na terenie sześciu powiatów obowiązują już szczepienia kotów.
REKLAMA

Rzeczniczka wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie dr Monika Michałowska powiedziała w środę PAP, że nowe ognisko wścieklizny stwierdzono w miejscowości Jurów (gm. Jarczów) w powiecie tomaszowskim.

Chorobę wykryto u krowy, która była w stadzie bydła liczącym 35 sztuk. „Stado to jest utrzymywane przez cały rok w chowie pastwiskowym, czyli na pastwisku” – zaznaczyła Michałowska.

Kiedy u jednej z krów pojawiły się objawy choroby ze strony układu nerwowego (ślinotok, agresywne zachowanie), powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o zabiciu zwierzęcia. Badania wykazały, że krowa była chora na wściekliznę. „Pozostałe zwierzęta w tym stadzie nie wykazują objawów choroby, stado jest objęte nadzorem inspekcji weterynaryjnej” – dodała Michałowska. Jak wyjaśniła, obserwacja bydła w przypadku zagrożenia wścieklizną może trwać nawet sześć miesięcy.

To drugi przypadek wścieklizny u krowy w woj. lubelskim. Poprzedni wykryto w listopadzie, w tej samej miejscowości, ale w innym stadzie krów również utrzymywanych na pastwisku. Według weterynarzy padła na wściekliznę krowa z tego stada mogła być zarażona przez inne dzikie zwierzę chore na wściekliznę, np. lisa.

To 33. ognisko wścieklizny stwierdzone w tym roku w woj. lubelskim. Chorobę wykryto - głównie u lisów, ale też u jenotów, kotów, psów, sarny, krów - w różnych miejscowościach południowo-wschodniej części województwa, w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim.

Na terenie tych powiatów, a także w miastach Zamość i Chełm oraz w powiecie chełmskim obowiązują szczepienia przeciwko wściekliźnie kotów powyżej trzeciego miesiąca życia. W całej Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie obowiązkowe są dla psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Za uchylanie się od tego obowiązku grozi kara mandatu w wysokości 500 zł.

Weterynarze zalecają właścicielom kotów, aby je szczepili profilaktycznie. Przypominają, że możliwe są również szczepienia innych gatunków zwierząt. „Mamy na rynku preparaty, które są zarejestrowane nie tylko do szczepienia psów i kotów, ale też innych gatunków zwierząt, np. bydła czy koni. Jest wielu hodowców, którzy szczepią zwierzęta, aby je chronić przed tą chorobą” – powiedziała Michałowska.

W powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim - wyznaczonych jako zagrożone wścieklizną - wojewoda lubelski zarządził odstrzały sanitarne lisów i jenotów, które są głównymi nosicielami choroby. Odstrzał taki przeprowadza się, gdy jest dużo zwierząt, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Odstrzały mają być prowadzone do 28 lutego 2025 r. Dotyczą w sumie ponad tysiąca lisów i ponad 50 jenotów. W każdym z powiatów wyznaczono po kilkanaście podmiotów głównie kół łowieckich, które mają tego odstrzału dokonywać.

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne. (PAP)

ren/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jedlina-Zdrój
7.8°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jedlinie-Zdroju